Honors & Achievements

MSRC Life Membership Award Recipients

John Darin MS, RRT, RPFT
Thomas Dekornfeld MD
Homer Engert RRT, FAARC
Larry Fields RRT
Thomas Glass RRT
Carl Haas MLS, RRT, FAARC
Carl Hammond RRT
James Hinderlang
Wayne Martin RRT
Leon Olewinski RRT, LRT
David Panzlau MA, RRT
Edward Scully
James Taylor MA, RRT
Rick Zahodnic PhD, RRT-NPS, RPFT, AE-C
Susan Blonshine RRT, RPFT, FAARC, AE-C
Bonnie Boggs RRT
Anne Hamilton BS, RRT
Randall Kehr MM, RRT
Mary Alstead, BGS, RRT-NPS, CPFT
Rodney Albrecht, MA, CPFT, RRT
 

P.H.I.L. Award Recipients

Year Recipient
April 2007 Christine Riedy
June 2008 Eileen MacDonell
July 2008 Linda M. Folk
March 2009 Kirk Fales
May 2009 Mutahr Mutahr
October 2009 Bradley DeMars
Mary Lou Drahnak
December 2009 Stephen Catton
Robert Kieliszewski
March 2010 Amanda Ausmus
June 2010 Sharon Hixson
October 2010 Marsha Rogers
Martha Sarase
Tracy Willett
December 2010 Michael Kern
March 2011 Jessica Cusac
June 2011 Eileen Stevens
October 2011 Daniel T. Asekome
Candie Blanton
Deb Bouwens
Tasha Bradley
Ana T. Haight
Cindy Roberts
Raymond Robinson
Melvin Richard
Rebecca Richards
Bruce Walker
Beverly West
Cloy Vaneman
December 2011 Michael Castiglione
October 2012 Karen Kirtley-Yundt
Kim Plant
October 2013 Melinda Allen - Gereck
Paul LeValley
November 2013 Carl Haas
 

MSRC Presidential Awards

 
Year
Recipient
2012
Connie Lane, MA, RRT
Jessica Cusac, MA RRT
2013
Teena Culhane, BHK, RRT
Albert Moss, MA, RRT
Jeremy Bainbridge, RRT
Laurie Niemer, MEd, RRT
2014
Steven Hamick, BIS, RRT, AE-C
Eileen MacDonell, BS, RRT
2015
Valerie Willis-Stevenson, RRT, BAS
2016      Valerie Willis-Stevenson, RRT, BAS


Sputum Bowl Winners

 
Year Team Name Team Players
1979     Kalamazoo Bruce Brenn, Homer Engert, James Taylor 
1980 Providence Tammy Chiesa, Germaine Fritz, Rick Zahodnic
1981 Kalamazoo Bruce Brenn, Homer Engert, James Taylor
1982 Kalamazoo Bruce Brenn, Homer Engert, James Taylor
1983 Aspirations Laura Hume, Anna Ibrahim, Vicky Long, Jeff Ibrahim
1984 Kalamazoo Bruce Brenn, Homer Engert, James Taylor
1985 Adrenochromes Anna Ibrahim, David Panzlau, Rick Zahodnic, Jeff Ibrahim
1986 Great Expectorations Delisa Hudson, Sue Mazzara, Bill Poma
1987 Adrenochromes Anna Ibrahim, David Panzlau, Rick Zahodnic, Jeff Ibrahim
1988 Spit Bulls Jan Fields, Polly Bunce, Jim Ross
1989 Spit Bulls Jan Fields, Polly Bunce, Jim Ross
1990 Great Expectorations Delisa Hudson, Bill Poma, Jackie Milosevski, Sue Labiak
1991 Beta-3 Al Moss, Phil McLaughlin, Gary Duncan, Rod Albrecht
1992 Kalamazoo Al Moss, Bruce Brenn, Homer Engert, James Taylor (AARC Champs)
1993 Adverse F/X David Panzlau, Robin McIntosh, Anna Ibrahim, Jan Fields (AARC Champs)
1994 Tracheal Deviants Al Moss, Valerie Willis, Teresa Keppler, Mary Meldrum
1995 Knights Who Say “NEEP” Laura Gifford, Tim Kelly, Connie Guyor, Larrie Eskamalgi
1996 Oxy Hoods Vickie Drouillard, Liz Lucero, Michael McMinn
1997 Chief Complaint & the Manifestations Becky Barnett, Wanda Brooks, Michael McMinn, Daniel Stasik
1998 Chief Complaint & the Manifestations Becky Barnett, Michael McMinn, Daniel Stasik
1999 Mike and the Mucoids Becky Barnett, Wanda Brooks, Michael McMinn
2000 The Four Respiteers Brian Coltson, Gerard White, Earl Gregory, Randy Kenyon
2001 Smells Like Psuedo But It’s Snot Rod Conklin, Brian Wicker, Jason Ekel, Vikas Sharma
2002 The Four Respiteers Brian Coltson, Earl Gregory, Randy Kenyon, Tim Dillard
2003 The Hackers Rachael Caleca, Michael McMinn, Paula Wood
2004 The SubAcuties Becky Becker, Amy Culver, Joshua Young (Practitioner)
2004 Foreign Bodies Sherri Bryan, Emma Hatt, Jeannine Mesler, Stephanie Smolinski (Student Mott Community College)
2005 Rolling Stomas Nancy Graff, Jim Harpster, Kathy Kammeraad (Practitioner)
2005 Huff ‘n Puffs Terry Tighe, Tara Inman, Krista Scott (Student - Monroe County Community College)
2006 The SubAcuties Becky Becker, Amy Culver, Joshua Young (Practitioner)
2006 Auto PEEPS Jaya Bawa, Sara Hubbard, Jim Johnson (Student – Mott Community College)
2007 Mucus Among Us Al Moss, Rod Albrecht, Jill Deamud, Rene Spahr (Practitioner)
2007 Rapid Response Lakshmi Balasubramamyan, Archana Jagtap, Bittu Mammen, Nylene Otto (Student – Oakland Community College)
2008 Respirados Amy Culver, Becky Becker, Cindy Shellenbarger (Practitioner)
2008 Das Boot Lindsay Jacobs, Margaret Schichtle, Jason Juergens, Jason Pagaduan (Student - Macomb Community College)
2009 Das Boot Margaret Schichtle, Jason Juergens, Jason Pagaduan, Lindsay Patrick
2009 Ace Venturi Snot Detective Sierra Black, Nelson Pagaduan, Michelle Sopchak (Student - Macomb Community College)
2010 Ace Venturi Snot Detective Sierra Black, Nelson Pagaduan, Mary Alstead (Practitioner)
2010 Acid Droppers Anthony Iannetta, Stephania Synod, Steve Manning (Student - Macomb Community College)
2011 Rapid Unresponsive Team David Panzlau, Vickee Drouillard, Kathy Gurin, Shari Martel (Practitioner)
2011 Rapid Responders Tony Nguyen, Monika Caruso, Lizabeth Nikollaj, Paula Visingardi (Student - Macomb Community College)
2012 Rapid Responders Monika Caruso, Lizabeth Nikollaj, Tony Nguyen (Practitioner)
2012 Alpha Agents James Ouiles, Alex Cole, Jessica Silmi, Jennifer Vang (Student - Macomb Community College)
2013 Team Kalamazoo Al Moss, Rob Albrecht, Kathleen Bedford, Kristi Holmes (Practitioner - AARC Champs)
2013 02 High Ons Suruchi Gupta, Alex Drouin, Val Derieu, Andy Yatooma (Student - Macomb Community College)
2014 Acafellas Nick Prush, Chris Culter, Shane Spaulding (Practioner)
2014 FLBs Brian Leideker, Katie Shedlock, Jaclyn Zanotti, Mudasir Hussain (Student - Macomb Community College)
2015 MEOW Sierra Elberson, Katie Shedlock, Adrienne Christ (Practioner)
2015   The Sword and the Stoma Steve Pattison, Lucienne Levan, Elizabeth Prybys, Alyssa Podsiadly (Student - Macomb Community College)